مسوولان حقوق بشر در شمال وضعیت حقوق بشری را نگران کننده می‌دانند

Bawar Media CenterDecember 12, 2020195

میدیوتیک بلخ با همکاری کشور آلمان از روز جهانی حقوق بشر در شهر مزارشریف با راه اندازی برنامه‌ی موسیقی تجلیل نمود.
محمد صابر نقشبندی برگزارکننده برنامه می‌گوید، هنوزهم شمار زیادی از مردم از حقوق شان آگاه نیستند و با مشکلات مختلف دست و پنجه نرم می‌کنند.
درهمین حال قاضی سید محمد سامع رئیس کمیسیون حقوق بشر در شمال وضعیت حقوق بشری را نگران کننده دانسته می‌گوید که نسبت به سال گذشته وضعیت حقوق بشری در افغانستان به خصوص شمال ناگوار است.
بگفته وی سال پیش 205 مورد تلفات افراد ملکی در ولایت‌های بلخ، جوزجان سمنگان و سرپل صورت گرفته بود و در جریان سال جاری این رقم به 422 مورد رسیده است که بیشتر از دوبرابر تلفات افراد ملکی را نشان می‌دهد.
آقای سامع می‌افزاید که 60 درصد تلفات افراد ملکی از سوی مخالفین صورت گرفته است، 12 درصد از سوی دولت و 24 درصد آن نامعلوم است که مخالفین و دولت بدوش نگرفته اند.
مسوول کمیسیون حقوق بشر در شمال می‌گوید به دلیل شیوع ویروس کرونا امسال نتوانستند به ولایات سفر داشته باشند و قضایا را بررسی نمایند. با آن هم در جریان سال جاری 550 مورد قضایای خشونت علیه زنان به ثبت رسیده است که روی 173 مورد آن کار صورت گرفته است و به نهاد های عدلی و قضایی نیز فرستاده شده است.
به باور قاضی سامع اگر وضعیت مهار نشود و جلو تلفات افراد ملکی گرفته نشود و به صلح قابل قبول دست نیابیم آینده مردم افغانستان فاجعه بار خواهد بود.
درهمین حال اشتراک کننده گان برنامه می‌گویند که تنها با آتش بس می‌شود جلو تلفات افراد ملکی را گرفت و درغیر آن شاهد ادامه این روند تراژید خواهند بود.
دهم دسمبر برابر است با روز جهانی حقوق بشر و همه ساله از این روز گرامی داشت صورت می‌گیرد اما هنوز هم دیده می‌شود که شمار زیادی در افغانستان از حقوق خود با خبر نیستند و نقض حقوق بشر از سوی گروه‌های مختلف بگونه بی‌پیشینه جریان دارد و مردم همه روزه شاهد تلفات افراد ملکی هستند که عامل آنرا جنگ و نا‌امنی، حملات انتحاری و انفجاری می‌دانند.
خبرنگار: مهناز موزون