نگرانی از ترورهای هدفمند و مرموز فعالان رسانه‌ای و مدنی در کشور

Bawar Media CenterDecember 26, 2020227

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان از افزایش ترورهای هدفمند و مرموز خبرنگاران و فعالان حقوق زن در کشور ابراز نگرانی داشته و نشست آنلاین را با حضور مسوولان رسانه‌ها و خبرنگاران کشور برگزار نمود.
قاضی سید محمد سامع مسئول حقوق بشر زون شمال هدف از راه اندازی این نشست را جمع آوری دیدگاه و نظریات خبرنگاران و فعالان رسانه‌ای دانسته می‌گوید که با حضور شهرزاد اکبر مسئول کمیسیون حقوق بشر افغانستان خبرنگاران و مسوولان رسانه‌ای روی موضوعات امنیتی بحث صورت گرفت و نگرانی شان را از بابت افزایش قتل‌های مرموز خبرنگاران ابراز داشتنند.
بگفته وی، کمیسیون حقوق بشر افغانستان این نظریات را جمع آوری نموده و می‌خواهد که فشار جدی را بر حکومت و جامعه جهانی وارد نماید تا امنیت حقوق بشری را تامین نماید.
درهمین حال خبرنگاران ولایت بلخ میگویند در دو ماه اخیر قتل‌های هدفمند و مرموز درحوزه خبرنگاری افغانستان افزایش بی‌سابقه پیدا کرده است.
آنان حکومت را به بی پروایی متهم کرده می‌افزایند که بررسی نشدن پرونده‌های قتل خبرنگاران و مجازات نشدن عاملان آن از سوی حکومت آنان را سخت می‌آزارد و روی روحیه شان تاثیر منفی گذاشته است و با ادامه چنین وضعیت ممکن دست از کار بکشند.
این درحالیست که بگفته مسوولان کمیته خبرنگاران شمال، حکومت در حقیقت حمایت واقعی و جدی از خبرنگاران نکرده و تنها در حد شعار حمایت سمبولیک داشته است به باور آنان در حال حاضر برخی از بانوان خبرنگار دست از کار رسانه‌ای برداشته اند و شماری دیگر با ترس و هراس به کارشان ادامه می‌دهند.
خبرنگار: مهناز موزون