تلاش‌ها برای ترویج فرهنگ مطالعه در بلخ

Bawar Media CenterJanuary 13, 202196

ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ برنامه ترویج فرهنگ مطالعه را میان کودکان در کتابخانه مولانا خسته‌ی شهر مزارشریف راه اندازی نمود.
مطیع‌الرحمن کریمی رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ می‌گوید، به هدف ترویج فرهنگ کتاب خوانی میان کودکان و جوانان این برنامه را راه اندازی کردند.
بگفته وی، از اینکه کتاب در رشد شخصیت و تکامل روحی و روانی کودک تأثیر بسزایی دارد، کتاب‌های مختلف به ویژه کتاب‌های قصه را در اختیار کودکان قرارداده اند تا به خوانش کتاب علاقمندی پیدا کنند.
وی میگوید، خانواده به عنوان الگوهای رفتاری نقش بسزایی درتربیت روانی، فکری و روند اجتماعی شدن فرزندان خود دارند، از اینرو از خانواده‌ها خواست که برای آینده بهتر فرزندان شان آنها را تشویق به خواندن کتاب نمایند.
رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ افزود که در آینده نزدیک برای ترویج فرهنگ مطالعه مسابقه کتابخوانی را در پرورشگاه‌ها، مکاتب و دانشگاه‌های ولایت بلخ نیز راه اندازی خواهند کرد.
درهمین حال کودکانی که سرگرم خوانش کتاب‌های قصه و داستان هستند می‌گویند، روزانه به این مکان سر می‌زنند و 20 دقیقه کتاب می‌خوانند، ازاینکه کتاب‌های مورد علاقه شان را در اختیار دارند خوشحال به نظر میرسند.
گفتنیست که در کشورهای توسعه یافته از سنین کم کودکان، کتاب و کتابخوانی را در اولویت زندگی شان قرارمی‌دهند اما در افغانستان امروزه با پیدایش رسانه‌های جدید مانند تلویزیون، انترنت و گیم علاقه کودکان و حتی بزرگسالان به سمت کتاب و کتابخوانی کمتر شده و این از زاویه دید کتابداران، آموزگاران و والدین نگران کننده است.
خبرنگار: مهناز موزون