تأکید علمای دینی و فعالان مدنی بدخشان بر حفظ دست‌آوردهای جمهوریت و تسریع روند گفت‌وگوهای صلح

Bawar Media CenterFebruary 3, 202195
247_Badakhshan

شماری از علمای دینی و فعالان مدنی در نشستی که امروز(چهارشنبه ۱۵ دلو) سال جاری در شهر فیض‌آباد مرکز این ولایت برگزار شده بود، از روند گفت‌وگوهای صلح حمایت نموده و بر حفظ دست‌آوردهای جمهوریت و تسریع روند گفت‌وگوهای صلح میان افغانان تأکید نمودند.
مولوی عبدالحفیظ، رئیس شورای علمای بدخشان در این نشست گفت که آنان انتظار دارند تا گروه طالبان بر اساس آموزه‌های دینی به خشونت‌ها پایان داده و فرصت پیش‌ آمده برای گفت‌وگوهای صلح میان افغانان را از دست ندهند.
به گفتۀ وی، ارزش‌های دو دوهۀ پسین با حمایت جامعۀ جهانی و قربانی‌ بی‌دریغ مردم افغانستان بدست آمده است و گروه طالبان نباید برخلاف خواست و ارادۀ عمومی مردم افغانستان در صدد تحمیل خواست‌های فردی شان بالای مردم افغانستان باشند.
رئیس شورای علمای بدخشان افزود:«اگر واقعاً طالبان به صلح باور دارند و به خواست عمومی مردم افغانستان تمکین می‌نمایند، چرا به جای سفر به کشورهای ایران و روسیه، روند مذاکرات صلح را در دوحۀ قطر جایی که مورد توافق هر دو طرف است، سرعت نمی‌بخشند؟»
همین‌گونه، فضل احمد آماج، رئیس شورای شهروندان بدخشان در این نشست گفت که آنان از روند صلح و گفت‌وگوهای مستقیم حکومت افغانستان با گروه طالبان حمایت می‌کنند و انتظار دارند که فیصله‌های به میان آمده از این روند مورد توافق مردم افغانستان و جامعۀ جهانی باشد.
به گفتۀ آقای آماج، بهانه‌تراشی و وقت‌کُشی‌های طالبان روند گفت‌وگوهای صلح میان افغانان را به کُندی مواجه کرده است و آنان از گروه طالبان می‌خواهند که با حاضر شدن در میز مذاکرات و تسریع روند گفت‌وگوهای صلح به خشونت‌های خونین پایان دهند.
آقای آماج افزود:«آزادی بیان، حقوق زنان و ارزش‌های دموکراتیک و حقوق بشری از مهم‌ترین دست‌آوردهای مردم افغانستان با حمایت جامعۀ جهانی است و مردم افغانستان در برابر این ارزش‌ها فروگذاشت نمی‌کنند.»
اشتراک‌کنندگان این نشست سخنان بعضی از رهبران گروه طالبان مبنی بر ایجاد ادارۀ مؤقت را غیر‌مسئولانه خوانده، تأکید نمودند که هیچ راهی جز انتقال مسالمت‌آمیز قدرت در افغانستان وجود ندارد.

خبرنگار: سمیع‌ الله سیحون