خبرنگاران شبکه‌های شنیداری در تجلیل از روز جهانی رادیو از برخورد دوگانه دولت شکایت دارند

Bawar Media CenterFebruary 13, 202197
263_Balkh

ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ با حضور مقام‌های محلی، مسئولین رسانه‌ها و خبرنگاران این ولایت از سیزدهم فبروری، روز جهانی رادیو، تجلیل به عمل آورد.

مطیع‌الرحمن کریمی، رئیس اطلاعات و فرهنگ، بلخ می‌گوید رادیو از جایگاه خاص برخوردار است و می‌توان در قرا و قصبات به سادگی به آن دسترسی پیدا کرد و رادیو کمک می‌کند تا صدای گروه‌های محروم و در حاشیه مانده به گوش همه برسد.

وی همچنان افزود که هم اکنون 18 دستگاه رادیو در این ولایت فعالیت داشته و برای مردم اطلاع‌رسانی می‌کنند.

درهمین حال، خبرنگاران شماری از رادیوها در بلخ نقش شبکه‌های شنیداری را در ارائه اطلاعات به مردم مهم عنوان نموده، اما از برخورد دوگانۀ ادارات دولتی در مورد اطلاع‌دهی ناراض به نظر می‌رسند.

محمدبشیر انصاری، مسئول کمیتۀ مصئونیت خبرنگاران شمال، وضعیت امنیتی را در برابر کار خبرنگاری نگران‌کننده دانسته می‌گوید که خشونت‌ علیه خبرنگاران در افغانستان در حال افزایش است که به گفته وی، چند روز پیش یک مسئول رسانه در بلخ و یک خبرنگار در فاریاب مورد حمله قرار گرفتند.

وی از حکومت می‌خواهد که پرونده‌های قتل خبرنگاران را هرچه زودتر بررسی کند و نتیجۀ آن را نیز با مطبوعات و مردم افغانستان شریک بسازد.

از سوی دیگر، غلام فاروق خپلواک معاون والی بلخ، می‌گوید همراه با نهاد‌های امنیتی این ولایت در تلاش راهکار بهتر برای تأمین امنیت کار خبرنگاری هستند.

نزدیک به یک قرن پیش رادیو فعالیتش را در افغانستان آغاز کرد. گفته می‌شود در آن زمان افغانستان اولین کشور در سطح منطقه بود که صاحب ایستگاه رادیویی شد.

خبرنگار: مهناز موزون