پولیس بلخ نزدیک به ۲۰۰ میل سلاح مختلف‌النوع را به دایاگ تسلیم نمود

Bawar Media CenterFebruary 16, 2021250
268_balkh

سید معراج‌الدین سادات، فرمانده پولیس بلخ، می‌گوید ۱۹۳ میل سلاح محتلف‌النوع را که در مدت یک‌سال از جرایم مختلف در ولایت بلخ به دست آورده اند، امروز به پروسه دایاگ تسلیم نمودند.
به گفته وی، در جریان نزدیک به پنج ماه، ۴۳۷ تن را در ارتباط به جرایم مختلف از شهرمزارشریف بازداشت کرده اند.
فرمانده پولیس بلخ همچنان افزود که از دو ماه به این سو عملیاتی را زیر نام «۳۱۷ قیام» در همکاری با اردوی ملی و امنیت ملی آغاز کرده‌اند که مرحلۀ نخست آن در شولگر و سپس ۱۵ قریه را در ولسوالی بلخ پاکسازی کرده و هم‌اکنون به هدف تقویت پاسگاه‌های امنیتی، عملیات پاکسازی شاهراه و اطراف سرک ولسوالی چهاربولک نیز جریان دارد.
درهمین حال، غلام فاروق خپلواک، معاون مقام ولایت بلخ، می‌گوید که پس از این به هیچ فاسد و غاصب ترحم صورت نمی‌گیرد و با آنان برخورد جدی و قانونی انجام می‌شود.
از سوی دیگر، عبدالمنان عابد، مسئول دایاگ در شمال، می‌گوید که در مدت یک‌ سال ۱۸۶ میل سلاح مختلف را از چهار ولایت شمال جمع‌آوری و هم اکنون ۱۹۳ میل سلاح دیگر از ولایت بلخ به آن اضافه شده است.
به گفته وی، سال‌های پیش ۵۰۰ گروپ مسلح غیرمسئول در پنج ولایت شمال تثبیت شده بود، اما با بدتر شدن اوضاع امنیتی این گروپ‌ها ده برابرافزایش یافته است.
این درحالی‌ست که به گفتۀ مسئول دایاگ در شمال، قبلاً ۱۸ ولسوالی شمال عاری از سلاح بود و افراد مسلح غیرمسئول در آن حضور نداشت و ۱۵۰ باند گروپ مسلح را خل سلاح کرده بودند، اما با بدتر شدن وضعیت امنیتی، حال در این ولسوالی‌ها دیپوی سلاح وجود دارد.
خبرنگار: مهناز موزون