همایش علمی ارائه طرح توانمندسازی اقتصادی و اجتماعی زنان در بلخ راه‌اندازی شد

Bawar Media CenterMarch 15, 2021242
311_Balkh

دانشگاه بلخ به مناسبت هشتم مارچ، روز جهانی همبستگی زنان، همایشی را زیر نام «توانمندسازی زنان در اجتماع» با نمایشگاه صنایع دستی در تالار دانشگاه بلخ به راه انداخت.
فرشته ناصری مسئول جندر دانشگاه بلخ می‌گوید، جمعی از استاتید دانشگاه بلخ پس از یک پژوهش در مورد کار و فعالیت زنان در بخش‌های اقتصادی و اجتماعی که چهارماه را در بر گرفته است، دریافته اند که نیاز است روی توانمندسازی زنان این ولایت کار صورت گیرد و به همین منظور طرحی را ریخته اند که در وضعیت زنان در اجتماع تغیرات مثبت بوجود آید.
به گفته وی، پژوهش شان نشان می‌دهد با آن که زنان بیش از بیست سال می‌شود مصروف فعالیت‌های تجاری در بلخ هستند، هنوز رشد چندانی نکرده‌اند و برای بهبود فعالیت تجارتی زنان بلخ نیاز به همکاری است و آنان راهکاری را برای پیشرفت کار و فعالیت زنان و حضور پُررنگ و تاثیرگذار شان در اجتماع به مقام ولایت بلخ پیشنهاد داده‌اند.
در همین حال اشتراک کنندگان همایش می‌گویند که نهاد‌های مختلف در افغانستان به بهانۀ توانمندسازی زنان پول‌های هنگفت را حیف و میل کردند، اما در وضعیت زنان در بخش‌های مختلف پیشرفت چندانی بوجود نیامده و کاری‌های عملی و مؤثر انجام نشده است.
درعین حال، به گفتۀ شهلا حدید، رئیس امور زنان بلخ، هم اکنون ۲۲ فیصد از زنان مصروف کار در ادارات دولتی بلخ هستند و تلاش دارند این رقم به ۳۰ فیصد برسد.
این در حالی‌ست که زنان افغانستان از نقش کمرنگ شان در پروسۀ گفت‌وگو‌های صلح ناراض به نظر رسیده و می‌گویند که جامعۀ مردسالار افغانستان تا هنوز جایگاه و موقف زنان را در عرصۀ سیاسی به گونۀ اساسی نپذیرفته‌اند و مانع حضور زنان در این عرصه می‌شوند.
خبرنگار: مهناز موزون