افزایش ایجاد کتاب‌خانه‌ها و ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی در بدخشان

Bawar Media CenterMarch 16, 2021217
312_Badkhshan

مسئولین ادارۀ اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گویند که به دنبال افزایش فرهنگ کتاب‌خوانی در میان جوانان این اداره بیشترین توجه خود را روی ایجاد کتاب‌خانه‌ها متمرکز نموده تا بتواند فرهنگ کتاب‌خوانی را از این بیش در میان جوانان ترویج نماید.
نقیب الله ثاقب‌یار، رئیس اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گوید که هم اکنون افزون بر کتاب‌خانۀ عامه شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان در ۵ ولسوالی این ولایت کتابخانه‌های عامه نیز را ایجاد کرده اند تا سهولت‌های بیشتری را برای علاقه‌مندان مطالعه فراهم نمایند.
رئیس ادارۀ فرهنگ بدخشان می‌افزاید:«شماری زیادی از کتاب‌خانه‌های کوچک دیگر توسط مردم محل و نهادهای مدنی نیز ایجاد شده است.» به گفته او آنان در تلاش اند که این روند را در تمام ولسوالی‌های بدخشان توسعه دهند.
مسئولین ادارۀ اطلاعات و فرهنگ بدخشان هم‌چنان می‌گویند که به دنبال افزایش میزان علاقه‌مندی جوانان به کتاب‌خوانی، این اداره طی چندین کارزار جمع‌آوری کتاب تلاش کرده است تا در چندین ولسوالی این ولایت کتاب‌خانه‌های کوچک و بزرگ را به همکاری مردم محل ایجاد نماید.
از سوی هم فعالان فرهنگی بدخشان می‌گویند که افزایش روز افزون میزان مراجعۀ جوانان و نسل دانشگاهی به کتاب‌خانه‌ها آنان را نسبت به آیندۀ روشن نسل جوان امیدوار کرده است.
مسئولین ریاست اطلاعات و فرهنگ بدخشان می‌گویند که تنها میان‌گین مراجعۀ جوانان و متقاضیان کتاب به کتاب‌خانه عامه شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان به ۱۰۰ تن در روز می‌رسد ‌و آنان در نظر دارند که در هم‌کاری با دیگر نهادهای کمک‌کننده، سرمایه داران، فرهنگ دوستان و مردم محل روند ایجاد کتاب‌خانه‌ها را در تمام ولسوالی‌های بدخشان توسعه دهند.
خبرنگار: سمیع‌الله سیحون