نوروز ۱۴۰۰ در بلخ تجلیل شد

Bawar Media CenterMarch 21, 2021261
317-Balkh

جشن نوروز به گونۀ رسمی با حضور مقامات محلی بلخ و اشتراک پُررنگ مردم در فضای امن در مزارشریف مرکز ولایت بلخ تجلیل شد.
محمدفرهاد عظیمی، والی بلخ، که در مراسم «جهنده بالا» در روضۀ شریف صحبت می‌کرد گفت، به صلحی علاقمند هستیم که جنگ وکُشتار افغان‌ها را توقف دهد. وی افزود که بودجۀ‌ دولت به جای مصرف شدن در راه جنگ باید در راه باسازی و بهسازی کشور به مصرف برسد.
والی بلخ در قسمت دیگری از سخنانش از برنامه‌های سال ۱۴۰۰ خبر داده افزود که مبارزه با فساد اداری در اولویت کارش است و برای بهبود حکومت‌‎داری محلی برنامه‌های را روی دست گرفته؛ از جمله واپس‌گیری زمین‌های غصب شده و برخورد قانونی با صاحبان شهرک‌های رهایشی که خلاف قانون ساخته شده‌اند.
با این حال، معراج‌الدین سادات فرمانده پولیس بلخ گفت که برای تأمین هرچه بهتر جشن نوروز نیروهای قطعه خاص و کماندو در بلند منزل‌های اطراف روضۀ مبارک توظیف شده بودند و هفت کمربند امنیتی دیگر اطراف شهر مزارشریف را تأمین امنیت می‌کردند.
هم زمان با این، بریدجنرال عباس توکلی، معاون قول اردوی ۲۰۹ شاهین، می‌گوید که مردم می‌توانند با آرامش خاطر به جشن و میله بپردازند چون امنیت شان تأمین شده است.
مطیع‌الرحمن کریمی، رئیس اطلاعات و فرهنک بلخ، گفت که برای خوشحالی مردم تا چهل روز نوروز برنامه‌های مختلف از جمله آتش‌بازی و موسیقی را راه‌اندازی می‌کنند.
به گفتۀ رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ، هم اکنون دو نمایشگاه صنایع دستی و محصولات داخلی در مزارشریف برپا شده است و قرار است در دهم حمل نمایشگاه بزرگ دیگر در روضۀ مبارک برگزار شود.
از سوی دیگر مهمانان که از ولایات مختلف کشور به بلخ آمده‌اند از تلاش نیروهای امنیتی برای تأمین امنیت جشن نوروز استقبال نموده و از برخورد نیک آنان ستایش کرده می‌گویند که افغان‌ها خواهان صلح و آرمش هستند و دوست دارند که همه روزهای سال مانند امروز شاد باشد.
نوروز در حالی در مزارشریف تجلیل می‌شود که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا این مراسم برگزار نشده بود. شایان ذکر است با این که از یازده کشور از جمله آمریکا، آسترلیا، کانادا و کشورهای همسایه گردشگران در این مراسم اشتراک نموده بودند، اما هیچ یکی از مقامات دولتی از مرکز در این جشن حضور نیافتند.
خبرنگار: مهناز موزون