نمایشگاه تصاویر آثار گنجینه باختر در بلخ برپا شد

Bawar Media CenterMarch 25, 2021268
319-Balkh

ریاست اطلاعات و فرهنگ بلخ نمایشگاه تصاویر آثار گنجینۀ باختر را به مدت ۵ روز در روضه مبارک برگزار کرده است.
مطیع‌الرحمن کریمی، رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ، می‌گوید که ۴۰ اثر گنجینۀ باختر و آبده‌های تاریخی را در دید مردم به نمایش گذاشته‌اند تا شهروندان از داشته‌های فرهنگی‌، آبده‌های تاریخی و آثار باستانی کشور شان که ازرش معنوی و مادی دارد آگاه باشند و به معلومات شان نیز بیافزایند.
به گفته رئیس اطلاعات و فرهنگ بلخ، با این که گنجینۀ باختر در دیگر کشور‌ها به گونۀ فزیکی به نمایش گذاشته شده بود اما به دلیل تهدیدات امنیتی، در بلخ تصاویر آن را به نمایش گذاشته‌اند.
از سوی دیگر مایل کریمی یکی از مسئولین موزیم ملی کشور می‌گوید، گنجینۀ باختر که ۲۳۱ قلم اثر دارد و اکثریت آن از طلا است، ۱۴ کشور را گشت و در ۲۹ موزیم جهان به نمایش گذاشته شده بود که در مجموع ۳۵۰ میلیون افغانی عواید به دست آورد.
آقای کریمی از حفر اماکن تاریخی کشور ابراز نگرانی داشته می‌گوید، اگر دولت در این مورد توجه نکند وضعیت بحرانی‌تر خواهد شد.
در همین حال، بازدید کننده‌گان از برگزاری این نمایشگاه ابراز خرسندی نموده می‌گویند که در مورد آثار گنجینۀ باختر معلومات نداشتند. آن‌ها بر برگزاری بیشتر همچو نمایشگاه‌ها تأکید ورزیدند.
این درحالی‌ست که به گفتۀ مسئول اطلاعات و فرهنگ بلخ هم‌اکنون ۶۰ آبدۀ تاریخی و مکان باستانی در بلخ وجود دارد که ۲۵ مورد آن ترمیم شده و متباقی آن به دلیل ناامنی در حال خود باقی مانده است.
قابل ذکر است که گنجینۀ باختر در سال ۱۹۷۸ میلادی توسط گروه باستان‌شناسی افغانستان و شوروی سابق در طلاتپۀ شبرغان پیدا شد که با ارزش‌ترین گنجینۀ جهان گفته شده است.
خبرنگار: مهناز موزون