کاهش واقعات لشمانیا در بدخشان

Bawar Media CenterMarch 27, 2021227
320_badakhshan

مسئولین صحت عامۀ بدخشان می‌گویند که در پی افزایش واحدهای درمانی و تداوی لشمانیا، شمار واقعات این بیماری در بدخشان به گونۀ قابل ملاحظه کاهش یافته است.
عنایت‌الله شهرام، مسئول بخش لشمانیا – ملاریا در ریاست عامۀ بدخشان به باور گفت که از مجموع یک‌هزار و ۴۱۷ واقعۀ لشمانیا که در این اداره به ثبت رسیده، یک هزار و ۱۶۵ واقعۀ آن تداوی شده است که از این میان یک‌هزار و ۴۳ واقعه بهبود یافته و متباقی تحت درمان قرار دارند.
به گفتۀ وی، میزان واقعات لمشانیا در سطح بدخشان در مقایسه به سال‌های گذشته به دلیل افزایش مراکز درمانی لشمانیا رو به کاهش است.
آقای شهرام افزود:«تا سه سال پیش در تمام بدخشان تنها یک مرکز درمانی لشمانیا وجود داشت، اما امروز ۱۷ مرکز درمانی لشمانیا در بدخشان فعال اند که به گونۀ منظم به تداوی بیماران لشمانیا می‌پردازند.»
مسئول بخش لشمانیا- ملاریا در ریاست عامۀ بدخشان می‌گوید که هم اکنون واحدهای درمانی واقعات لشمانیا در شفاخانه ولایتی، دو شفاخانۀ ولسوالی و ۱۴ مرکز صحی جامع خدمات درمانی را با داروی کافی عرضه می‌کنند.
به گفته وی، افزون بر تسریع روند تداوی، آنان برنامه‌های آگاهی‌دهی را جهت جلوگیری از ابتلا به بیماری‌‌های لشمانیا و ملاریا در سطح مکاتب و مساجد نیز عملی کرده‌اند تا روند پیش‌گیری را در میان مردم نهادینه سازند.
آگاهان امور صحی می‌گویند که عامل این مرض پشۀ خاکی به نام فیلوبوتوموس می‌باشد که مردم می‌توانند با استفاده از پشه‌خانه‌ها و پاک نگهداشتن محیط‌زیست از شر این مرض نجات پیدا کنند.
خبرنگار: سمیع‌الله سیحون