آغاز کار بازگشایی راه مواصلاتی ولسوالی‌های مرزی بدخشان

Bawar Media CenterApril 27, 2021422
380_Badakhshan

مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که کار بازگشایی راه مواصلاتی ولسوالی‌های مرزی بدخشان که برای مدت ۶ ماه مسدود بود، آغاز شده و قرار است که در روزهای نزدیک این راه به روی ساکنان ولسوالی‌های مرزی با این ولایت باز شود.
اخترمحمد خیرزاده، معاون والی بدخشان، می‌گوید که «کوتل آغرده» راه بدیل ولسوالی وردوج برای ساکنان ولسوالی‌های اشکاشم، شغنان، زیباک و ۵ ولسوالی دروازها از ولسوالی‌های مرزی بدخشان می‌باشند که همه ساله در پی برف‌باری‌ها و سرازیر شدن برف‌کوچ‌ برای مدت ۶ ماه به روی ساکنان این ولسوالی‌ها بسته می‌باشند.
به گفتۀ معاون والی بدخشان، حکومت محلی این ولایت اما کار بازگشایی این راه مواصلاتی را از یک هفته بدین‌سو آغاز کرده و در تلاش است که با کار شبانه روزی بتواند این مسیر را در روزهای آینده به روی مردم باز نماید.
ساکنان ولسوالی‌های مرزی بدخشان می‌گویند که حضور طالبان در ولسوالی وردوج سبب شده است که آنان نتوانند از مسیر این ولسوالی به مناطق شان سفر نمایند و ترجیح می‌دهند از مسیر ولسوالی شهدا با طی کردن «کوتل آغرده» یکی از راه‌های دشوارگذر ولسوالی شهدا به ولسوالی‌های مرزی سفر نمایند.
این در حالی‌ست که شماری زیادی از ساکنان ولسوالی‌های مرزی بدخشان به دلیل بسته شدن و دور بودن راه‌های مواصلاتی و دشوارگذر بودن آن تا شهر فیض آباد مرکز این ولایت، بخش بزرگ از نیازمندی‌های شان را در زمینۀ انتقال مواد غذایی و تداوی بیماران شان از طریق خاک تاجیکستان برطرف می‌کنند که در پی شیوع ویروس کرونا و وضع محدودیت‌های مرزی از یک‌سال بدین‌سو مرزهای تاجیکستان هم به روی ساکنان مرزی بدخشان بسته شده است.
مقام‌های محلی بدخشان می‌گویند که حکومت محلی این ولایت برنامه‌های را برای رفع مشکلات ساکنان ولسوالی مرزی در زمینۀ دسترسی به راه‌های مواصلاتی معیاری در دستور کار دارد و تلاش می‌کند با عملی نمودن آن مشکلات ساکنان ولسوالی‌های مرزی را برطرف نماید.

خبرنگار: سمیع‌الله سیحون