افزایش ترویج فرهنگ باغ‌داری در بدخشان

Bawar Media CenterMay 24, 2021171
414_Badakhshan

مسئولین ادارۀ کشاورزی بدخشان می‌گویند طی سال‌های اخیر در پی تلاش‌های ریاست زراعت، همکاری مؤسسات ملی و بین‌الملی و آموزش باغداران ترویج فرهنگ باغداری در این ولایت به گونۀ چشم‌گیری افزایش یافته است.
به گفتۀ مسئولین ادارۀ کشاورزی بدخشان افزون بر باغ‌های که توسط کشاورزوان احداث شده‌اند، طی سال‌های گذشته هزاران قطعه باغ به کمک نهادهای کمک کننده و سهم باغداران در نقاط مختلف بدخشان احداث شده و همه ساله هزار قطعه باغ دیگر در این ولایت توسط کشاورزان نیز احداث می‌شود.
انجینیر نصیراحمد احمدی، آمر امور زراعتی ریاست زراعت بدخشان می‌گوید که در چند سال اخیر در پی تلاش‌های ادارۀ زراعت در همکاری با مؤسسات بیش از ده هزار قطعه باغ در این ولایت احداث شده است.
به گفتۀ وی با آن‌که پروژۀ باغ‌داری آن‌ها از یک‌سال بدین‌سو تمام شده است اما مردم نظر به علاقه‌مندی که دارند با استفاده از امکانات شخصی خود شان اقدام به احداث باغ‌ها نموده و همه سال صدها قطعه باغ توسط مردم محل در ولسوالی‌های این ولایت ایجاد و احداث می‌شود.
شماری از قوریه داران و باغ‌داران بدخشان که از سال‌ها بدین‌سو، با خریداری نهال‌های میوه‌یی از قوریه‌های محلی باغ‌های تازه ایجاد کرده اند که می‌گویند که افزون بر رفع نیازمندی‌ بازار از ناحیۀ کمبود میوه توانسته اند که اقتصاد خانواده‌های شان را بالا ببرند.
نجیب الله، یکتن از باغ‌داران بدخشان است که از ۱۰ سال بدین‌سو مصروف ایجاد قوریه و پرروش نهال‌ی میوه‌یی است و سالانه هزاران اصله نهال میوه‌یی را به نهادهای حکومتی و غیرحکومتی و متقاضیان ایجاد باغ‌های میوه‌یی به فروش می‌رساند.
به گفتۀ وی ابتکار او در ایجاد قوریه سبب شده است که میزان وابستگی مردم این ولایت به نهال‌های وارداتی از بیرون بدخشان کم شود و باغ‌های زیادی در این ولایت ایجاد گردد.
مسئولین ادارۀ کشاورزی بدخشان می‌گویند که آنان در تلاش اند تا سیستم‌های جدید باغداری را به باغ‌داران آموزش دهند و در زمینۀ بکاری‌گیری نورم‌های جدید باغداری، ایجاد بازار مطمئین و ایجاد ذخیره خانه‌ها و سردخانه‌ها برای باغ‌داران جهت توسعۀ فرهنگ باغداری هم‌کاری کنند.
خبرنگار: سمیع‌الله سیحون