برگزاری نشستی برای صلح در بدخشان

Bawar Media CenterMay 24, 2021107
416_Badakhshan

بنیاد فریدریش ایبرت (FES) با هم‌کاری مؤسسۀ مطالعات عامه افغانستان (APPRO) و میدیوتیک افغانستان نشستی را به منظور دخیل‌سازی مردم در روند صلح به سطح محل و شناسایی علل و انگیزه‌های منازعات محلی با اشتراک نماینده‌گان و اعضای نهادهای جامعۀ مدنی ولایت‌های شمال‌شرق کشور در شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان برگزار کرد.
ام‌البنین پیگیر، یکتن از مسئولین بیناد فریدریش ایبرت امروز (دو شنبه ۳ جوزا) به باور گفت که هدف از برگزاری این نشست شناسایی موانع محلی صلح و دریافت راه‌های غلبه بر آن‌ها جهت کمک به یک روند صلح فراگیر از طریق دخیل ساختن شهروندان به سطح محل در این روند می‌باشد.
به گفتۀ بانو پیگیر، نتایج بررسی‌ها و یافته‌های این نشست از عوامل و چگونگی منازعات محلی و راه‌کارهای عملی برداشتن محل‌های نزاع خلاصه نویسی شده و سپس به تمام نهادهای دخیل در روند صلح شریک ساخته می‌شود.
وی می‌افزاید که آنان از طریق راه‌اندازی این‌گونه نشست‌ها افزون بر شناسایی علل و عوامل منازعات محلی به دنبال «ایجاد یک دیدگاه مشترک در میان تمام گروه‌ها و طبقات اجتماعی برای ثبات طولانی مدت در افغانستان اند».
ضیاألدین صدر، مسئول هماهنگ‌کنندۀ دفتر میدیویتک افغانستان در حاشیۀ این نشست گفت که جنگ‌ها و نا امنی‌های درازمت، جامعۀ افغانستان را مستعد خشونت ساخته است و آنان در تلاش اند که از طریق دخیل‌سازی مردم به شناسایی علت‌های اساسی شکل‌گیری این استعدادهای خشونت‌زا بپردازند.
به گفتۀ وی ایجاد یک دیدگاه واحد و بسیج عمومی میان مردم جهت خشونت‌زدایی و زمینه‌سازی برای صلح اجتماعی و ثبات پایدار از مهم‌ترین موارد است که در دستور کار آنان قرار دارد.
در همین حال، استوری یزدان‌پرست معاون مجتمع نهاهای جامعۀ مدنی بدخشان که در این برنامه شرکت کرده است گفت که یکی از عوامل ناکامی روند صلح افغانستان عدم دخالت تمام گروه‌های اجتماعی – سیاسی در روند صلح و عدم همه‌شمول بودن این روند است.
به گفتۀ یزان‌پرست، راه اندازی این‌گونه برنامه‌ها می‌تواند که با ایجاد بسیج عمومی مردم و ایجاد یک روایت کلان زمینه را برای همه‌شمول بودن روند صلح و دست‌یابی مردم افغانستان به صلح پایدار فراهم کند.
برگزار کننده‌گان این نشست می‌گویند که بسیج عمومی مردم و ایجاد دیدگاه واحد میان آنان در برطرف‌سازی منازعات محلی و مدیریت روند صلح به سطح محل راه را برای تأمین ثبات دایمی در افغانستان هموار می‌کند و به همین منظور آنان در تلاش اند تا این هسته‌ها را در شماری زیادی از ولایت‌های افغانستان ایجاد و فعالیت‌های شان را توسعه دهند.
خبرنگار: سمیع‌الله سیحون