نگرانی از افزایش مشکلات مردم در پی قطع شبکۀ آبرسانی شهر فیض آباد مرکز بدخشان

Bawar Media CenterJune 6, 2021145
426_Badakhshan

باشندگان شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان می‌گویند که از ۱۴ روز بدین‌سو آنان به آب آشامیدنی صحی و آب زراعتی دسترسی ندارند و تلاش‌های آن‌ها طی دو هفتۀ اخیر برای حل این مشکل بی‌نتیجه بوده است.
امین الله یکتن از باشندگان ناحیۀ پنجم شهر فیض آباد مرکز بدخشان گفت که ساکنان این شهر به دلیل عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی در فصل گرما به بیماری‌های گوناگون متبلا شدند.
به گفتۀ وی، با آن‌که شکبۀ آب رسانی از دو هفته بدین‌سو قطع شده است اما مسؤولین حکومتی تا هنوز کوچک‌ترین اقدامی برای بر طرف سازی این مشکل روی دست نگرفته اند.
به سخن این باشندۀ محل افزون بر عدم دسترسی مردم به آب آشامیدنی صحی، شماری زیادی از زمین‌های زراعتی و باغ‌ها در این شهر به دلیل نبود آب خشک شده اند.
مسؤولین محلی بدخشان با تأیید مشکلات مردم می‌گویند که به دلیل تخریب جنراتورهای شبکۀ آب‌رسانی و تخریب کانال آبیاری زمین‌های زراعتی در پی سرازیر شدن سیلاب‌های اخیر سیستم آب‌رسانی شهر فیض آباد مرکز بدخشان با مشکلات جدی روبرو شده است.
نیک محمد نظری، سخن‌گوی والی بدخشان گفت که از دو هفته بدین‌سو جنراتورهای شبکۀ آب‌رسانی بدخشان دچار مشکل فنی شده است و تیم انجینری ریاست آبیاری این ولایت در تلاش برطرف سازی این مشکل است.
به گفتۀ وی هم‌زمان با ترمیم جنراتورها تا چند روز دیگر مشکل بی‌آبی ساکنان شهر فیض آباد مرکز این ولایت برطرف خواهد شد.
آقای نظری افزود که سیلاب‌های اخیر سربند کانال زراعتی را تخریب کرده است که باز سازی آن به هزینۀ زیاد ضرورت دارد و حکومت محلی این ولایت در تلاش است که تا آغاز کار ترمیم این کانال از طریق نصب پایپ لاین‌های بزرگ این مشکل را نیز برطرف کند.
باشندگان شهر فیض‌آباد مرکز بدخشان می‌گویند که اگر تا چند روز محدود مشکل آب‌رسانی مردم برطرف نشود، عدم دسترسی به آب آشامیدنی صحی آنان در تنگنای زندگی قرار خواهد داد.
مسؤولین محلی بدخشان اما می‌گویند که حکومت محلی نسبت به مشکلات مردم بی‌تفاوت نبوده و از نخستین روز بروز این مشکل پیوسته کوشیده است تا از هر راه ممکن به مشکلات نبود آب نقطۀ پایان بگذارد.
خبرنگار: سمیع‌الله سیحون