افزایش علاقه‌مندی کشاورزان به کشت بدیل و کاهش ۸۰ درصدی کشت کوکنار در بدخشان

Bawar Media CenterJune 14, 2021139
431_badakhshan

مسؤولین پولیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی بدخشان می‌گویند به دنبال کاهش بهای تریاک در پی تسریع روند مبارزه با مواد مخدر و افزایش علاقه مندی کشاورزان به کشت بدیل، میزان کشت کوکنار در این ولایت تا ۸۰ درصد کاهش یافته است.
نثار احمد جهان‌گیر، مدیر پولیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس بدخشان گفت که افزون بر تسریع روند مبارزه با مواد مخدر، بازداشت قاچاق‌چیان و تخریب کار خانه‌‌های تولید هروئین؛ روی آوردن کشاورزان به کشت بدیل کوکنار از عمده‌ترین عوامل کاهش کشت کوکنار در این ولایت به شمار می‌رود.
به گفته وی، هم اکنون کشاورزان بدخشان در ولسوالی‌های جرم، بهارک، ارگو، درایم، کشم و خاش این ولایت به کشت لوبیا، نخود، هینگ و زغیر روی آورده اند.
مدیر پولیس مبارزه با مواد مخدر فرماندهی پولیس بدخشان می‌افزاید که ارزیابی‌ها و آمارهای مقدماتی آنان از وضعیت کشت کوکنار در مناطق زیر حاکمیت دولت نشان می‌دهد که میزان کشت کوکنار در مقایسه به سال گذشته ۸۰ درصد کاهش یافته است.
به سخن جهان‌گیر بخش بزرگ از کشت کوکنار طی سال جاری در مناطق زیر حاکمیت طالبان صورت گرفته است.
به گفته وی، سال گذشته بیش از چهار هزار هکتار زمین در تمام ولسوالی‌های بدخشان کوکنار کشت شده بود اما در سال جاری این رقم به کم‌تر از دو هزار هکتار پایین آمده است
کشاورزان بدخشان هم می‌گویند که آنان به دلیل پایین بودن بهای تریاک در بازارهای از کشت آن منصرف شده اند.
عبدالقدیم، یکتن از کشاورزان بدخشان می‌گوید که آنان یک کیلوگرام هینگ را در بازار ۲هزار و پنج‌صد افغانی و ۷ کیلو لوبیا را تا ۸ صد افغانی به فروش می‌رسانند که در مقایسه با تریاک که یک کیلوی آن ۸ صد افغانی است مفاد بیشتر دارد.
مسؤولین پولیس مبارزه با مواد مخدر بدخشان می‌گویند که در کنار کاهش بهای تریاک در بازارها، مبارزه جدی آنان علیه مواد مخدر در بخش تخریب کار خانه‌ها، کشت‌زارها و باز داشت قاچاق چیان مواد مخدر سبب شده است کشت کوکنار در این ولایت کاهش چشم‌گیری پیدا کند.
خبرنگار: سمیع‌الله سیحون