یک شهر، جهانی از طعم‌ها-

Bawar Media CenterJune 20, 2021124
icecreame

شیریخ مزار شیرین، سرد، مزه‌دار و وطنی

در روزهای گرم تابستان بازار فروش شیریخ به حدی گرم است که برخی شیریخ فروشی‌ها در دو وقت مصروف کار هستند. شیریخ، اسمش هم مثل خودش لذیذ، خوشمزه و هوس‌انگیز است. کسی پیدا نمی‌شود که از شیریخ به راحتی بگذرد و تمایلی به خوردن آن نشان ندهد. میل و علاقه به شیریخ در بعضی افراد به حدی است که حاضر هستند تمام طول روز به جای انواع غذا فقط و فقط شیرخ بخورند.
شیریخ در تمام ولایات افغانستان به روش سنتی و صنعتی تهیه می‌شود و شیریخ هر منطقه و ولایت طعم خاص خود را دارد. در بین شهرهای افغانستان، شیریخ مزارشریف از اعتبار و شهرت خاصی بین مردم برخوردار است و هرکس که به شهر مزارشریف سفر می‌کند، به او سفارش می‌کنند که حتما شیریخ بخورد. در این میان اما، شیریخ حاجی عبدالرحیم زبانزد خاص و عام در شهر مزارشریف است.
حاجی جاوید مالک شیریخ‌پزی عبدالرحیم به مدت ۳۰ الی ۳۵ سال است که در این مسلک به طور حرفه‌ای کار می‌کند. وی یکتن از پنج پسران حاجی عبدالرحیم است که این حرفه را پیش می‌برد و می‌گوید که پدرشان حاجی عبدالرحیم یکی از پیش کسوتان این حرفه بوده که به مدت ۶۰ الی ۶۵ سال همین کسب را پیش برده است. آماده سازی شیریخ ازینجا آغاز می‌شود که ابتدا شیر را می‌جوشانند و آنرا به مدت ۱۰ ساعت دم می‌دهند تا قیام داده شود. سپس شیر را به درون قالب‌های شیریخ اضافه میکنند و در آنجا در حدود ۱۵ نوع شیریخ با طعم و رایحه‌های خاص تهیه و ترتیب می‌کنند. گفتنی است یخ و نمک که در اطراف قالب‌های شیریخ به وضوح دیده می‌شود بخاطر سردی و سخت‌تر شدن شیریخ استفاده می‌شود. به این ترتیب قالب شیریخ را مکرراً چرخ می‌دهند تا شیریخ سخت و سفت شود.


ترکیبات اصلی شیریخ حاجی عبدالرحیم، شیر و قیماق وطنی است و به همین دلیل است که باشندگان شهر مزارشریف این شیریخ را می‌پسندند و شیریخ آنرا مزه‌دار می‌گویند. شیریخ حاجی عبدالرحیم طرفداران زیادی دارد که حتی تا نیمه‌های شب بخاطر خوردن شیریخ به این مکان می‌آیند. آقای ارسلا جورزاده یکی از طرفداران شیریخ حاجی عبدالرحیم است که شیریخ این مکان را در شهر بی‌جوره می‌داند و می‌گوید این مکان به دلیل سابقه دیرینه‌ای که دارد، شیریخ طبیعی را به مردم ارائه می‌کند که هم خالص، مزه‌دار و باکیفیت است و هم دارای طعم‌های مختلف می‌باشد.
مصرف متعادل شیریخ و آیسکریم اثرات سودمندی بر بدن داشته و می‌تواند محرک تولید هورمون ترومبوتونین باشد که به عنوان ضد افسردگی عمل می‌کند و تأثیر مفیدی در شاد کردن فرد دارد.
از آنجا که شیر به عنوان ماده اصلی تشکیل دهنده شیریخ استفاده می‌شود فواید بسیاری دارد. شیر مهم‌ترین منبع کلسیم بوده که تراکم استخوان را حفظ می‌کند و انرژی بدن را افزایش می‌دهد. مصرف خوراک‌های خیلی سرد دمای بدن را افزایش می‌دهد و کالری و چربی می‌سوزاند.