با اولین پرنده فروش شهرمزارشریف بیشتر آشنا شوید!

Bawar Media CenterJune 28, 2021143
bird-1

از قدیم گفته اند جوجه را باید آخر پاییز بشمارید اما فعلا تابستان است و بازار پرنده فروش ها هم از انواع و اقسام پرنده ها پُر است.

در مارکیت آریا واقع در قسمت شمال روضۀ مبارک مکانی وجود دارد که در حال حاضر محلی برای خریدو فروش پرنده ها و حیوانات اهلی است. از مرغ، خروس، جوجه گرفته تا سگ، طوطی، کناری، ساحره، آدم چهره، مینا، زاغچه، نرگس، زردلاق، قمری، کبک و کبوتر که داغترین قسمت این مارکت به شمار میرود.


پرنده های رنگی با قفس های زینتی جمع و جوش خاصی را در این گوشه شهر مزارشریف رقم میزند که دارای فضای متفاوت و جذاب میباشد.


رحیم الله پرنده فروش مشهور به معلم رحیم الله، نخستین پرنده فروشی است که صفحات شمال خرید و فروش پرندگان را میکرد و هنوز هم به همین حرفه مصروف است. وی به مدت ۴۸ سال میشود که خرید و فروش پرندگان را میکند.


کنری از جمله پرفروش ترین پرنده ها میباشد که عموماً انواع این پرنده از کشورهای جرمنی، روسیه، هالند، ایران و پولند وارد افغانستان میشود. کنرهای پولندی و هالندی از جمله با ارزش ترین کنری ها به حساب می آید که قیمت یک جوره آن ۱۵۰ هزار افغانی به فروش میرسد.


مایل آغا یکتن از خریداران به این باور است که صدای پرنده ها باعث آرامش روحی وی میگردد و بهمین دلیل وی علاقۀ زیادی به خرید پرنده دارد.


معلم رحیم الله در رابطه به علاقه مندی مردم به خریداری پرنده ها اظهار میدارد که اکثریت جوانان هم از پسران و دختران علاقۀ بیشتری به خرید پرنده ها دارند و آنها این پرنده ها را برای نگهداری در خانه شان و بعضاً هم بخاطر منبع درآمد خریداری میکنند.
معلم رحیم الله در ادامه میگوید گرچه در این شرایط بازار پرنده فروشی روبه کساد است اما با آنهم از حرفه ای که دارد راضی و خوشحال است.
آدم چهره بازها هم در این بازار می آیند و انواع و اقسام آدم چهره ها را میخرند.


اگرچه شکار پرنده ها ممنوع است، اما شمار پرنده های قیمت بها در بازارهای پرنده فروشی کشور روبه افزایش است.