دوشنبه, 11 حمل 1399

در باره ما

مرکز رسانه‌ای باور و سازمان‌های پیشین آن از سال 2003 به این‌سو در شمال و شمال‌شرق افغانستان مصروف ارائه‌ی خدمات رسانه‌ای اند. به عنوان یک مرکز مسلکی و مدرن چند رسانه‌ای، در بخش‌های رادیو، ویدیو، چاپ و نشرات انترنتی خدمات عرضه می‌کند. علاوه بر آن، بخش تحلیل و ارزیابی نیز در این مرکز فعال است که خبرهای به‌موقع و موثق را بر اساس نیازمندی‌ها و انتظارات مخاطبین ما برای آن‌ها ارائه می‌کند.
برای پاسخگویی به نیازهای مخاطبان گوناگون، با حفظ احترام به فرهنگ و ساختارهای قومی مردم در شمال و شمال‌شرق کشور، ما به زبان‌های دری، پشتو و ازبیکی نشرات داریم. مرکز رسانه‌ای باور همیشه از پیشگامان سکتور رسانه‌ای بوده و تلاش می‌کند با برنامه‌های خبری، سرگرمی و فرهنگی به مردم شمال و شمال‌شرق افغانستان خدمت کند.
تعهد ما
ما بی‌طرف هستیم؛ ما به هیچ حزب سیاسی، حرکت یا گروه قومی وابسته نیستیم. هدف اساسی ما اطلاع‌رسانی، آموزش و سرگرمی مردم شمال و شمال‌شرق افغانستان با برنامه‌ها و تولیدات رسانه‌ای است تا آگاهی آن‌ها در مورد مسائل سیاسی، فرهنگی، مذهبی و اجتماعی و پیشرفت‌ها افزایش یابد.
ما اطلاعات دقیق و اخبار را برای همه بخش‌های جامعه‌ی افغانستان ارائه می‌دهیم. برنامه‌های ما مسائل و موضوعات مربوط به پیر و جوان، افراد در مناطق شهری و روستایی، مردان و زنان را در بر می‌گیرد. با استفاده از انواع مختلف رسانه‌ها، ما تلاش می‌کنیم تا به همه مردم روش‌های مورد پسند دسترسی به اخبار و اطلاعات را فراهم کنیم.
ما می خواهیم برای ساختن یک افغانستان مدرن و آزاد کمک کنیم؛ ما در تلاش استیم تا به مردم کمک کنیم چالش‌ها و تحولات امروز را درک کنند. با برنامه‌ریزی دقیق، ما هدف داریم آموزش و پرورش، فرهنگ، پیشرفت‌ها و همکاری‌های اجتماعی را تبلیغ کنیم.
ما موتور تغییر مثبت هستیم. ما از حکومتداری خوب، دموکراسی، امنیت، توسعه، حقوق بشر و آموزش و پرورش با هدف ایجاد تغییرات مثبت در جامعه‌ی افغانستان از طریق خدمات مثبت و حقیقی اطلاعات حمایت می کنیم.
چشم‌انداز
چشم‌انداز ما واضح است؛ ما می‌خواهیم از طریق فعالیت‌های اطلاعاتی یک افغانستان با ثبات را بسازیم تا برای شهروندان ما فرصتی برای آینده‌ی روشن‌تر را به ارمغان آورده باشیم.
ما در تلاش استیم تا به همه شهروندان افغانستان کمک کنیم تا با بلند کردن صدای شان خواست‌های شان برای زندگی صلح‌آمیز و حقوق اساسی شان را مطرح سازند. ما به گونه‌ی خستگی‌ ناپذیر کار می‌کنیم تا آزادی فکر و بیان، برابری جنسیتی را تبلیغ کنیم و آینده‌ی صلح‌آمیز با فرصت‌های برابر را برای کودکان بسازیم.
ارزش‌ها
اعتماد، خلاقیت، کیفیت، منحصر به فرد بودن و بی‌طرفی، ارزش‌های اساسی مرکز رسانه‌ای باور اند.


خدمات رسانه‌ای ما
رادیو
در حال حاضر رادیو باور روی موج 95.8 اف‌ام در ولایت‌های فاریاب، بلخ، بغلان و کندز نشرات دارد. نشرات در ولایت‌های جوزجان، سرپل، سمنگان، تخار و بدخشان به زودی آغاز خواهد شد. برنامه‌های رادیویی ما موضوعات جالب از قبیل موضوعات دینی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، صحی، زراعتی، امور زنان و حقوق بشر را پوشش می‌دهد. با این حال، رادیو باور هم‌چنان به هدف سرگرم کردن شنوندگان، برنامه‌های کمیدی، موسیقی متفاوت و داستان‌های جالب را نیز مهیا می‌سازد.
در برنامه‌های زنده، مثلاً برنامه بامداد، مهمانان را از بخش‌های مختلف جامعه می‌پذیریم تا زمینه را برای بحث در مورد امور اجتماعی، موضوعات امنیتی و توسعه در سراسر ولایت‌ها مساعد بسازیم.
در خبرهای روزمره‌، تیم رادیوی ما تازه‌ترین و معتبرترین خبرها را به شما تقدیم می‌کند تا شما از موضوعات امنیتی، سیاسی، توسعه‌یی، اجتماعی و اقتصادی باخبر باشید.

چاپ
به شکل ربع‌وار، مرکز رسانه‌ای باور مجله‌ی "سلامالیک" را نشر می‌کند، یک مجله‌ی کاملاً اطلاعاتی و تفریحی. این مجله موضوعات مختلف مربوط به زندگی اجتماعی، اقتصاد، فرهنگ، سرگرمی و حتی شاعری را پوشش می‌دهد. از آنجایی که هدف این مجله جذب گروه‌های اجتماعی در شمال است، مقالات آن از سوی خبرنگاران ما در بلخ و ولایت‌های شمالی، فعالین مدنی و مخاطبین ما تهیه می‌شود. از طریق این سهم‌گیری مخاطبین، ما قصد داریم فرصتی برای نویسندگان و روزنامه‌نگاران جوان برای بیان افکار و تجربه‌های شان در رشته‌ی روزنامه‌نگاری فراهم کنیم. در حال حاضر، 8000 نسخه‌ از هر شماره‌ی "سلامالیک" چاپ و در تمام شهرهای بزرگ شمال افغانستان توزیع می‌گردد. "سلامالیک" تا زمانی که توزیع آن جریان دارد، به صورت رایگان در اختیار شما قرار می‌گیرد.

ویدیو
تلویزیون یکی از محبوب‌ترین رسانه‌های مورد استفاده‌ی مردم به خصوص در مراکز شهری است. اگر چه مرکز رسانه‌ای باور شبکه‌ی تلویزیونی ندارد، با آن هم ما در تلاش ارائه‌ی خدمات صوتی-تصویری به مخاطبین خود استیم. مرکز رسانه‌ای باور، با استفاده از شبکه‌های تلویزیونی قراردادی و شبکه‌های اجتماعی، در سراسر شمال افغانستان محتوای ویدئویی را پخش می‌کند. برای این کار، مرکز رسانه‌ای باور تیم کاری مسلکی که شامل فیلم‌بردارها، ویراستارها و تهیه کننده‌ها‌ی گرافیکی می‌باشد را استخدام کرده است که وسایل پیشرفته برای تهیه‌ی کلیپ‌های تصویری باکیفیت را در اختیار دارند. آن‌ها کلیپ‌های ویدیویی سرگرم کننده و آموزنده را در زمینه‌ی تحولات اقتصادی و سیاسی، زندگی اجتماعی و امنیت تولید می‌کنند. با حفظ یک رابطه مطمئن، صادقانه و نزدیک با بسیاری از نهادهای دولتی، به ویژه نیروهای ملی دفاعی و امنیتی افغانستان، ما سعی می‌کنیم برای مخاطبان خود در حوزه‌های سیاسی و نظامی بینش‌هایی را ارائه کنیم. به این ترتیب، ما می خواهیم به صلح و امنیت کمک کنیم و به مردم افغانستان اجازه دهیم فعالیت‌های موسسات دولتی و سازمان‌های امنیتی را دنبال کنند.

آنلاین
از زمان معرفی انترنت در افغانستان، تعداد استفاده کننده‌های شبکه‌های اجتماعی و خدمات آنلاین پیوسته در حال افزایش است. برای نسل‌ جوان، انترنت وسیله‌ی جدید و راحت برای دریافت اطلاعات، بیان دیدگاه‌ها و هم‌چنین برقراری ارتباط با همتایان شان است. این امر به افزایش تعامل، گسترش اطلاعات و مشارکت اجتماعی در جامعه افغانستان منجر شده است.
صفحه فیس‌بوک مرکز رسانه‌ای باور یکی از محبوب‌ترین صفحات اجتماعی در سراسر افغانستان است و ما هم‌چنین در صفحات تویتر و انستاگرام اطلاعات و سرگرمی را ارائه می‌کنیم. اگرچه صفحات اجتماعی ما اساساً برای مخاطبان جوان طراحی شده اند، ما در تلاش هستیم محتویاتی را که انتظارات طیف وسیعی از گروه‌های اجتماعی افغانستان را برآورده بسازد را هم‌چنان پوشش دهیم. ما اطلاعاتی در مورد موضوعات اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و مذهبی ارائه می‌دهیم تا بحث و تبادل افکار را در میان مخاطبان خود تشویق کنیم و به آن‌ها کمک کنیم دانش شان را در مورد پیشرفت‌های کنونی افغانستان افزایش دهند. به این ترتیب، ما خواهان تقویت آزادی اندیشه و بیان هستیم تا به ایجاد ارزش‌های دموکراتیک در افغانستان کمک کنیم.

تحلیل و ارزیابی
در زندگی مدرن، اطلاعات کلیدی است که به مردم کمک می‌کند پیشرفت‌های فعلی را درک کنند، رشد کنند و بخش فعال در جامعه باشند. تیم تحلیل و ارزیابی مرکز رسانه‌ای باور به طور مداوم واقعات، فرآیندهای سیاسی و اجتماعی، موضوعات جاری و اطلاعات مربوط به آن‌ها را نظارت می‌کند. با تجزیه و تحلیل این تحولات، تحلیل و ارزیابی قادر به ارائه‌ی اطلاعات به‌روز برای تیم‌های رسانه‌ای در مرکز رسانه‌ای باور می‌باشد و این تیم‌ها را از آخرین موضوعات باخبر می‌سازد تا به آن‌ها کمک کند انتظارات و منافع مردم را برآورده سازند.
علاوه بر این، تیم تحلیل و ارزیابی مرکز رسانه‌ای باور، نظرسنجی‌ها و تحلیل‌ها را به موسسات دولتی و سازمان‌های امنیتی افغانستان برای افزایش آگاهی آن‌ها در مورد موضوعات مختلف مانند انتخابات، رسانه‌ها، ذهنیت عامه و فرآیندهای ملی ارائه می‌دهد. ما در تلاش استیم این نهادها را حمایت کنیم و بهترین خدمات ممکن را برای جامعه‌ی افغانستان ارائه کنیم.

شبکه‌ی خبرنگاران
مرکز رسانه‌ای باور از مزارشریف فعالیت می‌کند، اما خدمات ما برای همه مردم شمال و شمال شرق افغانستان در نظر گرفته شده است. برای پاسخگویی به نیازها و خواسته‌های اطلاعاتی مردم، مرکز رسانه‌ای باور در نه ولایت شمالی افغانستان شبکه‌ی خبرنگاران دارد. آنها دائماً به دنبال اخبار و داستان‌های جالب برای سرگرمی و اطلاع‌رسانی به مخاطبین ما هستند. آنها در مراسم، کنفرانس‌های مطبوعاتی با مقام‌های بلند پایه‌ی ملکی و نظامی اشتراک می‌کنند و حتی از خطوط اول عملیات‌های نظامی گزارش تهیه می‌کنند تا مخاطبین ما را از تمام وقایع و رویدادهای مربوط به مناطق شان به‌روز نگه دارند. آن‌ها هم‌چنین با مردم محل در مورد زندگی روزمره، خواسته ها و نگرانی‌های شان حرف می‌زنند تا فرهنگ‌های گوناگون و زیبای شمال افغانستان را انعکاس دهند. کار آن‌ها با ارائه‌ی خبرها، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها و تصاویر از تمام نقاط در شمال افغانستان، به برنامه‌های رسانه‌ای ما علاقه و زیبایی می‌بخشد.

آموزش خبرنگاران جوان
مرکز رسانه‌ای باور آموزش‌های عملی رسانه‌ای و خبرنگاری را برای خبرنگاران جوان افغان که روزنامه‌نگاری و رسانه‌های جمعی را در دانشگاه‌های دولتی و خصوصی در بلخ می‌آموزند، فراهم می‌کند. مرکز رسانه‌ای باور می‌خواهد در توسعه‌ی نسل آینده‌ی خبرنگاران، کسانی که مسوولیت دارند صدای حقیقت، اطلاعات، آزادی بیان و آزادی اندیشه‌ی افغانستان باشند، کمک کند. علاوه بر ارائه‌ی خدمات اطلاعاتی برای مخاطبین خود، مرکز رسانه‌ای باور فرصت  کارآموزی و آموزش را به دانشجویان روزنامه‌نگاری ارائه می‌دهد. چشم‌انداز مرکز رسانه‌ای باور این است که به عنوان یک آکادمی آموزشی خدمت کند، تبدیل شود به یک مرکز مفید برای دانشجویان دانشکده‌ی روزنامه‌نگاری در بلخ و بستری باشد برای کسب مهارت‌ها و عملی سازی مواردی تیوری که خبرنگاران جوان مرد و زن در دانشگاه‌ها فرا می‌گیرند.